KOPÍRUJ SE ZDROJEM:

AKTUÁLNÍ:

Vyměníš s námi ikonku?...CLICK!

TADY právě probíhá 1. kolo SONP - o nej příběh, tak prosím vás všechny, co máte pár
minutek času... přečtěte si všechny příběhy a podle sebe usuďte, který je ten nejlepší...
A pls hlásněte nám tady:)......1. kola VGS


Emile Zola - Zabijík

10. ledna 2009 v 18:10 | Carol |  Čtenářský deník do školy
HLAVNÍ POSTAVY:
Pavlínka - Snaží se každému pomoci, i když ji to stojí hodně přemáhání a nejednu
oběť. Obětuje peníze i štěstí milované bytosti., ale pozvolna se z ran vzpamatovává a hledá další neštěstí, ve kterém by mohla pomoci.
Lazar - nevyrovnaný mladý muž, který neví co chce. Něco ho začne bavit, ale zanedlouho ho to bavit přestane. Největší podíl má na tom asi strach ze smrti, který ho při každém jednání pronásleduje.

Zolův román Radost žít je čímsi zvláštním v jeho tvorbě. Teorie dědičnosti je tu sice vyjádřena Pavlínčinými záchvaty žárlivost a zloby, ale novým je tu fakt, že Pavlínka proti nim bojuje. Není zde jen fyziologický náhled, ale také čistá láska.


Pan Chanteau očekává příjezd své paní a neteře, které se ujímají po smrti jejích rodičů. Ujímají se jí z útrpnosti, ale dívka má přece nějaké dědictví, které budou opatrovat. Nevěří, že se jim dívčina nějak odvděčí, říkají si, že jim bude jen na obtíž. Ale desetiletá Pavlínka jako by donesla do dosti chmurného domu světlo. Ošetřuje pana Chanteau při jeho záchvatech dny, při tom jí nevadí jeho křik. Paní Evženii si zamilovala zanedlouho, také s bratrem Lazarem si rozumí jako s vlastním, ale jejich přátelství se postupem let mění v lásku. Pavlínku miluje pes Matouš i kočka Miluška. Jen kuchařka Veronika ji němá příliš v lásce.
Život v domě nad zálivem plyne svým stálým tempem. Lazar, velmi nestálý svými zájmy, je upoután k lékařství. Horlivě studuje, Pavlínka ho v tom podporuje, tajně studuje s ním, al brzy ho to přestává bavit, stejně jako pozdější budování továrny na destilaci mořských produktů. Na továrnu, tak jako na další Lazarův zájem, stavění hráze proti mořskému přílivu, který neustále ničí vesničku Bonneville, věnuje Pavlínka větší část svých peněz, z kterých tetička, i když dříve každou částku ukládanou i branou Pavlínce ukazovala, nyní úplně samozřejmě na vše bere.
Do domu Chanteau přijíždí sestřenice Luisa, o něco starší než Pavlínka, do které se Lazar zamilovává. Ale Pavlínka jej miluje nade vše. Dává jí proto mnoho práce a sebepřemáhání, když se přesvědčí o jejich lásce, aby se ho po několika Luisiných návštěvách vzdala. Po jejich svatbě však chce odejít.
Když však zůstává pan Chanteau po smrti paní Evženie sám se svou dnou, přece jen Pavlínka neodchází. Stará se o celou domácnost. Pomáhá Luise při jejím velmi těžkém porodu a upíná celou svou lásku na jejího a Lazarova syna Pavlíka, kterého při narození svou péčí a ošetřováním zachránila. Uvědomuje si, že její oběť, odstoupení od Lazara, byla marná, protože se Lazar a Luisa k sobě nehodí.
Pan Chanteau se pro chronickou dnu už skoro ani nemůže hýbat. Ale lásku k životu vyslovil po objevení oběšené Veroniky slovy: "Člověk musí byť hlupák, aby sa sám zmarnil."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama