KOPÍRUJ SE ZDROJEM:

AKTUÁLNÍ:

Vyměníš s námi ikonku?...CLICK!

TADY právě probíhá 1. kolo SONP - o nej příběh, tak prosím vás všechny, co máte pár
minutek času... přečtěte si všechny příběhy a podle sebe usuďte, který je ten nejlepší...
A pls hlásněte nám tady:)......1. kola VGS


Božena Němcová - V zámku a v podzámčí

19. září 2008 v 20:47 | Carol |  Čtenářský deník do školy
V zámku a v podzámčí
V zámku a v podzámčí je novelistická povídka ve které se objevují sociální problémy, zůstávající však na okraji povídkového obrazu. V tomto "obrazu ze života" nám Božena Němcová představuje prostředí, kde vedle sebe žijí lidé z vyšších i nižších společenských vrstev, jejich problémy a konflikty.
Už delší dobu pozorovali lidé z podzámčí horečný spěch na zámku. Všechno se čistilo, leštilo přestavovalo. Měla totiž přijet vrchnost, pan a paní Skočdopolovi.
Byli dosti oblíbení. Ale služebníci měli přece jen raději dobrého a laskavého pána než paní, která se starala o anglického psíčka Joli. Stále si na někoho stěžovala a není divu, že ji neměli rádi. Jejím pravým opakem byla panská Klárka, hezké, vtipné a dobré děvče. Každý ji měl rád a nejvíc správcův panský písař, jehož ambice stát se pojezdným a tím si získat i Klárinku, poklesly hned první den po příjezdu, když rozzlobil milostivou paní.
Zatímco se na zámku všichni bavily, vlekla se chudá vdova Karásková se svými dvěma chlapci na louku za město, aby se ohřála na sluníčku. Ztratila přístřeší, vykázali ji z podnájmu, protože se její domácí bála cholery, která se začala rychle šířit.
Matka s dětmi se uložila u kříže a rozmýšlela, co dál. Vojtěch, její starší syn, se jí snažil ulehčit a proto běžel do zámku, aby tam něco vyprosil k jídlu. Matka zůstala u slabého Josífka, který, i když už měl rok, neuměl ještě ani sedět. Vojtěch se za chvíli vrátil a nesl plné kapsy dobrot a k tomu ještě peníze. Všechno mu dala Klárka, která ho náhodou zahlédla u vrat zámecké zahrady.
"Teď bude Josífkovi líp, když pořádně nají."řekl si Vojtěch. Přišel však pozdě, protože Josífek byl mrtev.
Naříkajícího Vojtěcha a jeho maminku našel pan Sýkora, nájemce panského sadu, a vzal je s sebou domů. Ještě téhož dne byl Josífek pohřben a do rána odešla za ním i jeho maminka. Vojtěch zůstal u Sýkory. Po městě se rozšířila zvěst, že se cholera dostala i sem.
Na zámku se nic nezměnilo, stále nové radovánky, zábavy, mnoho pánů, hostů. Sáře se začal dvořit cizí sluha - komorník Jacques. Jenom z prospěchu, chtěl se dostat do služeb Skočdopolových. Kvůli němu se ztratil panin mazlíček Joli, protože si Sára hleděla víc své návštěvy než jeho. Utekl pootevřenými dveřmi, ale jeho zmizení bylo zpozorováno, až se ozval křik, že je v zahradě vzteklý pes. Všichni se po něm začali schánět, ale přivedl ho Kalina (písař) společně s Vojtěchem, který ho objevil. Paní Skočdopolová přijala Vojtěcha z vděčnosti za lokaje. Dostal na starost Jolinka, který si na něj zvykl a měl ho velmi rád
Jednoho parného den se panstvo bavilo v letohrádku a Sára čekala na komorníka Jacquese. Rozmlouvali o svých pánech a zvláště o paní Skočdopolové se nebavili nijak lichotivě. Nevšimli si, že se paní vrátila dříve ze zábavy a náhodou vyslechla jejich rozhovor. Zavolala Sáru a vyhodila ji ze svých služeb. Ještě téhož dne ulehla, onemocněla cholerou. Když se to dozvěděli hosté, okamžitě se rozprchli. Za své nemoci poznala paní Klárčinu věrnost a pomohla jí k sňatku s Kalinou, nyní už pojezdným. Zaopatřila také Vojtěcha, který měl studovat.
Paní Skočdopolová se nemocí velmi změnila. Adoptovala chlapce Emila a všichni odjeli na jih, kde se měla zotavovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama