KOPÍRUJ SE ZDROJEM:

AKTUÁLNÍ:

Vyměníš s námi ikonku?...CLICK!

TADY právě probíhá 1. kolo SONP - o nej příběh, tak prosím vás všechny, co máte pár
minutek času... přečtěte si všechny příběhy a podle sebe usuďte, který je ten nejlepší...
A pls hlásněte nám tady:)......1. kola VGS


Božena Němcová - Karla

18. září 2008 v 15:54 | Carol |  Čtenářský deník do školy
Karla
Božena Němcová své povídce Karla oslavila, jako v mnoha jiných, prostého člověka. Ukázala zde lidový odpor proti rakouskému verbování na vojnu.
Z Německa se vrátila kmotra Markyta se svou dcerou Karlou, ale bez svého muže. Ten, jako mnoho dalších vojáků v cizině, zemřel na "domácí nemoc". Přišla do své rodné vsi Strážné, kde ji vzali do služby u rychtáře Miloty. Karla tu vyrůstala s jeho dětmi. Mladší Hanou a starším Petrem.
Starý vysloužilec Bárta, který se do vsi vrátil společně s Markytou, mnohokrát litoval, že není Karla chlapcem. Jak ta vždycky poslouchala jeho vyprávění o vojně a později se učila "execírce". Ale Markyta byla ráda, že má dceru. Kdyby to byl chlapec, musel by na vojnu a vedlo by se mu třeba jako nebožtíku muži.
Karla zatím rostla společně s Hanou a Petrem. Nebyla taková krasavice jako Hana, ale byla všem příjemná svou milou povahou. Byla velmi učenlivá, pracovitá, mrštná a obratná. Nebylo proto nic divného, když se o ni Petr začal zajímat. Ale se zlou se potázal. Markyta prohlásila, že se Karla vdávat nebude. Ve vsi to vzbudilo dojem, že má Karla na sobě nějaké znamení. Ale brzy se rozruch uklidnil a na věc se zapomnělo.
Karla projevovala velkou náklonnost k Haně. Měly se opravdu rády. Karla dala dokonce Haně přeslici, kterou sama vyřezávala. Děvčatům je vždy dávají chlapci, ale Hana ještě žádného neměla. Avšak rodiče už pro ni ženicha přichystaného měli. Když se to Karla dozvěděla, byla velmi smutná.
Při jedné muzice Hana Karle řekla, že vojenský šat jednomu z chlapců sluší. Jak to Karla uslyšela, na chvíli se z hospody vytratila a zanedlouho už tu byla převlečena do vojenského. Dala si říkat Karel a skutečně se jako chlapec chovala. Stále tančila s Hanou a dokonce ji i vyprovodila domů. Haně bylo při "Karlovi" divně u srdce. Zeptal se jí, zda by na něj počkala. Hana jako zmámená Karlovi slíbila. Karel se s ní rozloučil a vyšel do noci.
Ráno se všichni dozvěděli, že Karla je opravdu Karel. Markyta totiž nechtěla, aby její chlapec byl vojákem. Proto jej vydávala za děvče, Ale proti jeho lásce k Haně nemohla nic dělat. Přihlásil se na vojnu, aby si Hanu mohl později vzít. Ona přeci počká.
Vojenská služba byla nyní zkrácena ze 14 na 8 let. Na přímluvu svého kmotříčka se Karel vrátil z vojny ještě dříve. Stal se řádným sedlákem a žil se svou milou Hanou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama