KOPÍRUJ SE ZDROJEM:

AKTUÁLNÍ:

Vyměníš s námi ikonku?...CLICK!

TADY právě probíhá 1. kolo SONP - o nej příběh, tak prosím vás všechny, co máte pár
minutek času... přečtěte si všechny příběhy a podle sebe usuďte, který je ten nejlepší...
A pls hlásněte nám tady:)......1. kola VGS


Božena Němcová - Chyže pod horami

17. září 2008 v 19:50 | Carol |  Čtenářský deník do školy
Chyže pod horami
HLAVNÍ POSTAVY:
Bohuš Sokol ze Sokolova - mladý muž, který miloval přírodu, ale nezapomínal i na krásu v městských zdech. Nenechal se zkazit měšťáctvím, věděl, co chce.
Gazda - starý moudrý muž, který miloval celou svoji rodinu, hlavně vnučku Katušku, ctil staré zvyky , odkaz předků. Rozhodnutí, koho si Katuška vezme nechával na ní, nechtěl ji v ničem omezovat.
Frau von Sauerschull - je představitelkou pražské buržoazie. Je pravým protikladem prostého a upřímného lidu
Chýši pod horami psala Božena Němcová v roce 1858, tedy v letech, kdy její život nebyl zrovna lehký. V této povídce, která měla představovat sblížení Čechů a Slováků, vykreslila svůj postoj k prostému slovenskému lidu, se kterým byla " srostlá" a lidovému životu.
Do statku Medvědů přišel při jedné veliké bouřce mladý Bohuš Sokol. Byl vlídně přivítán starým upřímným Medvědem. Protože byl promoklý na kost, ochotně mu Zverka půjčil svůj sváteční kroj. V něm vypadal Bohuš ještě lépe. Však se také Katušce, vnučce starého gazdy, zalíbil. Také on si této krásné květinky povšiml. Když se při vyprávění starého gazdy dověděl, že její otec byl nešťastně zabit na lovu medvědů nějakým cizím lovcem, byl upřímně dojat.
Byl vyzván, aby na statku zůstal déle. Rád pozvání přijal. Druhý den šel se Zverkou a Katuškou do hor na salaš. Cestou byl Katuškou v mnohém poučován. Mladí lidé se poznávali. Bohuš tu viděl krásnou slovenskou krajinu, květiny, louky, lesy. Pro radost maloval obrazy krásných míst, namaloval si i Katušku. Po návratu se díval na krajové zvyky vyhánění a upalování čarodějnic, poslouchal lidové písně.
Ale jeho pobyt v pohostinné chyži pod horami se už chýlil ke konci. Byl z toho smutný. A Katuška tajně také. Když se už chystal k odjezdu, promluvil si o samotě s gazdou. O čem spolu mluvili, mělo zůstat tajemstvím. Aby se mohl rozloučit i s Katuškou, hledal ji dlouho marně. Našel ji plakající daleko v sadu. Tady si také vyznali lásku a vyměnili snubní prsteny.
"V salonu Frau von Sauerschull - jak se paní Zavřelová psala -, u níž se scházela jen nóbl společnost, na to ona si zakládala - býval mladý pán Sokol ze Sokolova (ona ho baronem zvala) velmi rád viděl z mnohých příčin, za jedno, že byl "von", za druhé, bohatý, za třetí doktor a za čtvrté že slečna Amélie, dcera její, na vdávání byla." A teď se tu projednává otázka oženění pana Sokola s nějakou cikánkou. Bohušův přítel jim vše objasnil. Na Slovensku poznal Sokol krásnou, ušlechtilou dívku, jejíhož otce Bohušův strýc nešťastnou náhodou zastřelil. Ne, nebyla to povinnost, která by ho k tomu vedla, jak se domnívala paní domácí. " To se teprv později vysvětlilo. Ona byla první jeho láskou; při ní teprv našel, co pannu krášlí!" odpověděl doktor s úsměškem a pokloně se vybrané společnosti, odešel. Slečna Amélie ohrnula pysk, hlavou hrdě pohodíc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama