KOPÍRUJ SE ZDROJEM:

AKTUÁLNÍ:

Vyměníš s námi ikonku?...CLICK!

TADY právě probíhá 1. kolo SONP - o nej příběh, tak prosím vás všechny, co máte pár
minutek času... přečtěte si všechny příběhy a podle sebe usuďte, který je ten nejlepší...
A pls hlásněte nám tady:)......1. kola VGS


Bernský salašnický pes

24. srpna 2008 v 16:23 | Carol |  Psí plemena
Originální název plemene : Berner Sennenhund

Země původu : Švýcarsko

Doba vzniku : 20. století

Původní využití : Pastevecký pes, tažný pes

Využití dnes : Společník, pracovní pes

Průměrná délka života : 10 - 12 let

Hmotnost : Pes: cca 55 kg Fena: cca 45 kg

Výška : Psi: 64 - 70 cm, ideální výška je 66 - 68 cm Feny: 58 - 66 cm, ideální výška je 60 - 63 cm
Historie
Bernský salašnický pes se řadí mezi ostatní švýcarské salašnické psy. Jeho bezprostředním předkem je bernský domácí pes, jehož původ a změny, kterými procházel, nejsou bohužel známy. Na území dnešního Švýcarska žijí psi již asi 4000 let, je tedy pravděpodobné, že toto plemeno vzniklo na tomto území. V předhůří Alp v okolí Bernu pásli svá stáda krav a skotu salašníci, kteří své psy využívali k doprovodu stád a vozíků s proviantem, tito psi udržovali stádo pohromadě, vyhledávali zaběhlé kusy a působili také jako jeho ochránci. Pastevečtí psi salašníků se však po staletí křížili s domácími psy hospodářů z údolí, se kterými salašníci hojně spolupracovali. Tito psi byli pravděpodobně jednoho a téhož typu, proto má dnešní bernský salašnický pes vlastnosti jak domácích, tak pasteveckých psů. Později, když práce salašníků ztratila smysl, dostali nové úkoly také psi. Byli zapřaháni do vozíku a dopravovali mléko do sýrárny. Své původní jméno - dürrbächler - získal tento velký, dlouhosrstý, tříbarevný pes podle názvu osady Dürrbach, kde byl používán k tahu, hlídání stád a také selských statků. Cílevědomý chov začal až na přelomu 20. století. V roce 1902 byl na Švýcarské přehlídce psů v tzv. pokusné třídě představen "Dürrbächler". Nebyl však zapsán do Švýcarské plemenné knihy psů. O to, aby toto plemeno bylo uznáno, se zasloužil Fritéz Probst, který byl v roce 1904 rozhodčím na Mezinárodní výstavě psů v Bernu a čtyři psy zde vyznamenal cenami, na základě čehož byli zapsáni do Švýcarské plemenné knihy psů. Úspěchem na této výstavě získali dürrbächleři nejen první veřejné uznání kynologického světa, ale také přízeň mnoha chovatelů, kteří chtěli zahájit jeho chov. O formování plemeno se velkou měrou zasadil prof. Albert Heim, který tyto psy sice sám nikdy nechoval, ale od roku 1907 až do dvacátých let je jako rozhodčí posuzoval, v tomto plemeni našel zalíbení a dokázal najít lidi, zapálené pro stejnou věc. Na jeho popud získalo plemeno v roce 1913 své dnešní jméno - bernský salašnický pes. Dnes je tento pes rozšířeným a oblíbeným nejen ve Švýcarsku, ale také po celé Evropě, a i na jiných kontinentech.
Všeobecný vzhled
Bernský salašnický pes je dlouhosrstý, tříbarevný velký pes, harmonického a vyrovnaného vzhledu a ladných pohybů. Lebka je z profilu i zepředu mírně klenutá, stop je vyznačený, ale nepříliš výrazný, morda je silná, středně dlouhá a rovná. Oči mají mandlový tvar a jsou tmavohnědé, čenich je černý. Vysoko nasazené uši jsou trojúhelníkového tvaru, středně velké, lehce zaoblené a přiléhající. Tělo je silné a kompaktní, hrudník široký, hřbet pevný a rovný, bedra široká a silná, záď mírně zaoblená. Ocas dosahuje alespoň k hlezennímu kloubu, je hustě osrstěný, v klidu svěšený, při pohybu nesený v úrovni hřbetu nebo mírně nad ním.
Srst a barva srsti
Srst je dlouhá, rovně splývavá nebo lehce zvlněná. Základní barva je černá, se sytým hnědočerveným pálením na tvářích, nad očima, na všech nohách a na hrudi, a s bílými znaky na hlavě, na hrdle a na hrudi. Bílá lysina na hlavě se oboustranně rozšiřuje v bílé zbarvení mordy a nesmí zasahovat k hnědočerveným skvrnám nad očima, od těch musí být oddělena proužkem černé srsti. Žádoucí jsou také bílé tlapky a bílá špička ocasu.
Povaha
Bernský salašnický pes je přátelský, sebejistý pes, je dobrosrdečný a přítulný, poměrně temperamentní, ale je také velmi ostražitý a nebojácný, jistý a ostražitý.
Společenská charakteristika
Vůči všem důvěrně známým osobám se chová velmi přítulně a mírumilovně a je dobře ovladatelný. K cizím lidem je zpočátku nedůvěřivý a udržuje si od nich odstup, nikdy se však neprojevuje agresivně. Ve společnosti ostatních psů je klidný a přátelský, nevyvolává rvačky. K dalším domácím zvířatům je velmi tolerantní a nemá žádné sklony je lovit.
Vztah k dětem
Toto plemeno je velmi vhodným společníkem dětí. Má je velmi rád a je jim dobrým kamarádem. Pro jeho velikost, sílu a ochranitelské pudy však není vhodné, aby jej malé dítě samo vedlo na vodítku.
Výchova
Ačkoli je berňák mírumilovný, rodinný pes, i tento potřebuje výchovu a výcvik základní poslušnosti. A stejně jako u jiných plemen, je i u tohoto nutná důslednost. Přístup by však měl být přátelský a citlivý, jakýkoliv dril či nevhodné zacházení by tohoto psa mohlo negativně poznamenat. Bernský salašnický pes je dobře ovladatelný a výchova nebývá složitá, protože se velmi rád a dobře učí. Možný je i speciální výcvik, mnoho příslušníků tohoto plemene má složeno různé pracovní zkoušky, ať již jde o klasický kynologický výcvik či například výcvik záchranářský.
Držení
Bernský salašnický pes může být celoročně držen venku s podmínkou, že bude mít k dispozici zateplenou boudu. Pro toto plemeno je také velmi důležitá společnost člověka, potřebuje ke svému zdárnému vývoji vaši blízkost. Bouda pro psa by měla být tak velká, aby se v ní dospělý pes mohl postavit, otočit a pohodlně natáhnout. Podle plemenného standardu dosahuje bernský salašnický pes v dospělosti až 70 cm v kohoutku. Bouda by měla být zateplená, v zimních měsících navíc kryjte vchod např. dekou. Deku nebo matraci umístěte také dovnitř boudy, popřípadě můžete vnitřek vystlat slámou, slámu je vhodné přidat hlavně v zimních měsících. Bouda by měla mít snímatelnou střechu, aby se dala pohodlně vyčistit a měla by být postavena na nožkách, což zabrání styku podlahy se zemí, který může zapříčinit hnití dřeva. Kotec velikostí přizpůsobte velikosti psa. Měl by postaven na stinném místě a být bezpečně oplocen. Většinou je krytý ze tří stran stěnami, přední stranu tvoří oplocení se vchodem. Podlaha bývá dřevěná. Bouda uvnitř kotce odpovídá popisu výše. Pamatujte však na to, že ani sebevětší kotec nenahradí psovi volný pohyb a kontakt s vámi.
Pohyb
V rámci svého teritoria potřebuje berňák svobodu a volnost, není vhodné, aby byl po celý den uzavřen v kotci. Tento pes pohyb miluje, a i když je chován na zahradě, potřebuje pravidelné vycházky. Většina příslušníků tohoto plemene miluje vodu a ráda plave. Štěňata a mladí psi však nesmí být vystavováni přílišné zátěži.
Péče
Přestože jde o dlouhosrsté plemeno, péče o jeho srst není nikterak náročná. Nezbytné je pročesávání a kartáčování, postačí však jedenkrát do týdne. V období línání by se měl pes pročesávat denně. Koupání postačí 3 - 4 krát do roka, ovšem je nutné použít kvalitní šampon určený speciálně pro psy. V případě zablácení postačí osprchování tlapek a břicha čistou vodou bez použití šamponu. Srst nepotřebuje žádné úpravy stříháním. Občas prohlédněte psovi zuby, jestli se na nich netvoří zubní kámen, který by bylo potřeba odstranit, a zkontrolujte čistotu uší. Okolí očí udržujte také v čistotě. Pokud si pes neobrušuje drápy pohybem venku, například v zimě, je potřeba je zastřihnout.
No nejsou k sežrání???
Tohle je naše psí slečinka Tess. Je to ten nejkrásnější bernský salašnický pes na světě... a na těhle fotkách je jí 8 týdnů
ZDROJ//><!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Inka Inka | 2. června 2011 v 18:58 | Reagovat

Nádhernej pejsek! :)

2 klarisima29 klarisima29 | 25. září 2011 v 13:34 | Reagovat

Krasnej,miluju bernský salašnixký psi

3 hoshishi hoshishi | Web | 27. ledna 2013 v 13:31 | Reagovat

Berňáčci nekrásnější a nejlepší rasa.
Doma mám fenku, nic roztomilejšího než je ona jsem vživotě neviděla. Takový krásný medvídek :D

4 kiki kiki | E-mail | 2. prosince 2013 v 17:20 | Reagovat

jorkšir

5 František František | E-mail | 31. ledna 2014 v 20:34 | Reagovat

Nádherné psí foto....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama